کوتاه کننده لینک fi9.ir

مستر فایل | قالب و پلاگین وردپرس

کارت ویزیت لایه باز


حبابی شدن ارزشیابی استارتاپ ها بیشتر سرمایه گذاران را نگران کرده است

  • با مهدی شمس
  • دوشنبه , ۲۰ مهر ۱۳۹۴

هرچه که دوره سلطه یونی کرن ( ابر شرکت ها) ادامه پیدا می کند، سرمایه گذاران بیشتری نگران پایمال شدن سرمایه خود می شوند

این هفته کنفرانس مشکلات TechCrunch در پیر ۷۰ سن فرانسیسکو برگذار شد،  این کنفرانس نقطه شروع برای استارتاپ های فن آوری و سرمایه داران بزرگ و ابر سرمایه گذاران است، کسانی که رویاهای خود را در آنجا می یابند. صدای هم همه ی زیاد در دره استارتاپ، مکانی که ده ها استارتاپ کارکنان خود را جمع کرده بودند، بسیار زیاد بود. خود کنفرانس نسبت به سال قبل ۴۰% شرکت کننده ی بیشتر داشت.

با اینکه همه افراد در کنفرانس شرکت کرده بودند، ولی کمی نگرانی وجود داشت که که حتی اگر تعداد زیادی ابرشرکت – ارزش کسب وکار با حدود ۱ میلیارد دلار و بالاتر- کسب وکارهای واقعی داشته باشند، ولی فشار فزاینده ای که روی آنها برای ارزشیابی استارت اپ ها وجود دارد باعث آغاز فشار عصبی روی سرمایه گذاران آنها شده است.

یکی از مشهورترین ابر سرمایه گذاران در دره ی سیلیکونی سرمایه گذاری بعدی خود را کاهش داده است. Ron Conway و پسرش Topher Conway از ابر سرمایه داران دره سیلیکونی، که در ۲۶ ابر شرکت شامل Airbnb،Pinterest  و Snapchat سهام دارند، می گویند: آنها برنامه دارند تا میزان سرمایه گذاری بعدی خود را از ۷۵ میلیون دلار که تابستان سال گذشته افزایش یافته بود، به ۴۰ میلیون دلار کاهش دهند. آنها نیاز به پول بیشتری برای سرمایه گذاری قبلی خود دارند، زیرا سبد سهام آنها از متوسط ۱ میلیون دلار به ۲ و بعد به ۳ میلیون دلار افزایش یافته است. اکنون Topher Conway می گوید” ما می خواهیم دوباره به مبنای اولیه خود برگردیم، بازار کمی حالت روانی دارد” او سریع اضافه می کند که، ” البته بصورت خوب”.

مشخصا Conway جوانتر گفت که شرکت می خواهد به عقب برگردد و به یک سبد سرمایه گذاری حقیقی تبدیل شود. ” ما نمی خواهیم تا شبیه به یک مدیر پرتفولیو فکر کنیم” او می گوید” ما می خواهیم که خودمان را باور کنیم” این پایان ماجرا نیست Ron Conway  افزود که ” با سرمایه کوچک تر، شما پول سرمایه گذارانتان را سریع تر بر می گردانید.”

زمانی که Mike Arrington موسس TechCrunch، مصاحبه کننده و سرمایه گذار کنونی CrunchFund،پرسید که چرا ۴۰ میلیون دلار سرمایه بهتر از ۷۵ میلیون دلار است، هنگامی که فرض براین تفکر است که سال گذشته ۷۵ میلیون دلار بهتر از ۴۰ میلیون دلار بوده است، Topher Conway تکرار می کند که آنها می خواهند دوباره بر مبنای اول خود برگردند. ولی فهمیدن اینکه آنها باور دارند ارزیابی ها دارد خارج از کنترل می شود، سخت نیست.

هنوز، آنها تاکید دارند که حباب وجود ندارد، زیرا همانگونه که Topher Conway بیان می کند، اکوسیستم گوشی همراه که اغلب استارتاپ های جدید به آن وابسته است ، هنوز دارد خیلی سریع رشد می کند. Arrington گذشته را بیاد نمی آورد، با توجه به اینکه، Conway جوانتر تنها ۲۹ سال سن دارد. Topher تایید می کند که هنگامی که حباب دات کام اتفاق افتاد او کلاس هشتم بوده.

به هر ترتیب، Conway بزرگتر می افزاید که، اغلب جهش ها در ارزیابی ها ی شرکت های خصوصی است. و سرمایه گذاران در شرکت های خصوصی شاید بیشتر در مورد سرمایه خود آگاهی پیدا می کنند تا نسبت به سرمایه گذاران بازار دولتی.

یک علامت دیگر  که نگرانی تشکیل استارتاپ و ارزیابی آن را بیشتر می کند: این است که برخی از سرمایه گذاران می گویند آنها کم تر به سمت شرکت های جدید جلب می شوند ” امسال ما ایده های جدید بزرگ زیادی را شاهد نبودیم” (Aileen Lee از سرمایه گذاران Cowboy این اعتقاد را دارد). کسی که اولین بار عبارت یونی کرن (ابر شرکت) را به استارتاپ های میلیارد دلاری بکار برد. او می گوید استارتاپ های کم تر آینده دار بیشتر خواستار سرمایه گذاری و ارزیابی های بالاتر در مرحله سبد سهام هستند، بنابرین” ما خیلی فعال نبودیم، زیرا ما دنبال ایده های تازه در ارزیابی های صحیح هستیم.”

Dana Settleاز شریکان Greycroft می گوید، مشکل اینجاست که ارزیابی سبد سهام هنوز” غیر منطقی نیست وسرمایه گذاران سری های نوع A وb را مانند گذشته دنبال می کند.” قوانین محاسباتی دشوار شده”. او می گوید، چون برای یک مضرب ۱۰X که سرمایه گذاران دوست دارند درنهایت داشته باشند، پیشنهادشان بیشتر برای کار روی شرکت های بزرگتر است تا دیگر استارتاپ ها.

چیزی که مهم تر است، این است که برخی از این ابرشرکت ها و بیشتر دیگر استارتاپ ها ، نمی توانند چنین ضریبی ایجاد کنند  زیرا از آغاز نقص دارند. ” در مسیرموانع بسیار زیادی وجود دارد” Bill McGlashan از TPG می گوید. ” تعداد زیاد شرکت ها زنده نخواهند ماند زیرا اقتصاد های واحد کار نمی کند. به جای آن ، باید به مکانی برگردند که آنها از آن پول تولید می کنند.”

برخی سرمایه گذاران می گویند که حتی اگر در ارزیابی های خصوصی حباب هم وجود داشته باشد، آنقدر نیست که نگران شوند، زیرا ارزیابی های حبابی هنوز به بازارهای دولتی بسط داده نشده است. McGlashan می گوید در نهایت “به قول معفروف اگر قرار باشد گاز نشت کند،  بهتر است بصورت آهسته باشد.”

با این حال، افراد دیگری هستند که معتقدند یک رشد حبابی برای شرکت های خصوصی و افراد داخل آن مساله بزرگی است ” که بسیار بدتر از شرکت های دولتی است.” Jeremy Liew از شریکان سرمایه گذاران Lightspeed اعتقاد دارد سرمایه گذاران دنبال این هستند که در اولین فرصت کل پولشان برگردد، بنابرین موسسان و کارکنان دچار لطمه می شوند.

بر اساس همه ی اینها، سرمایه گذاران عموما گروه مثبت نگری هستند، زیرا اگر این چنین نبودند در بازار تجارت وارد نمی شدند. John Doerr  فرد همیشه خوشبین از Kleiner Perkins Caufield & Byers معتقد است” DNA کارافرینان عجیب و غریب امروزی مشابه با همان کارافرینان گذشته است”. هنگامی کهLarry Page و Sergey Brin گوگل را آغاز کردند- تنها ۵ سال جوانتر بودند. او می گوید در ۵ سال بعدی ، آنها انتظار داشتند که پیشرفت چشمگیری در علوم مغزی، واقعیت افزوده، آموزش، مراقبت بهداشتی و سه زمینه علمی بزرگ که هنوز کشف نشده ، داشته باشند.

 

مترجم : مهدی شمس

منبع : Forbes

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =