8 گام برای اتمام غرور آمیز و سودمند استارت آپ

Startup Stock Photos

یک کارفرما، همیشه کارفرما است. با اینکه خیلی از افراد به این مسئله اقرار نمی کنند، اما کارفرماهای واقعی، نمی توانند منتظر بمانند تا از استارت آپ فعلی خود خارج شده و استارت آپ جدید را با ایده ای بهتر، راه اندازی کنند. علاوه بر این، سرمایه گذاران فعلی تمایل دارند استارت آپ همگانی یا قابل دسترس را، بعنوان یک رویداد خروجی مشاهده کنند تا بتوانند سود قابل پرداخت خود، که مربوط به چند سال اخیر بوده است را از آن سرمایه گذاری دریافت کنند.

به همین دلایل، من همیشه به دنبال استراتژی خروج باز هستم تا شاید آن را برای یک سرمایه گذاری فرشته در نظر بگیرم.

بعنوان مربی بسیاری از کارفرماها، من همیشه مشوق تمرکز زودهنگام یک کارفرما به روی خروج هستم، و واقعاً علاقه مند به گام های مشخص شده در کتاب جدید “علائم خروج” به نویسندگی پاملا دنیس هستم که چندین دهه است به شرکت های مختلف در این تحولات بحرانی کمک کرده است.

در اینجا تأکید بیشتر به روی شرکت های تازه کار است، اما من معتقد هستم که هشت گام ذکر شده توسط پاملا دنیس، برای تمام استارت آپ ها و کارفرماهایی که آنها را بوجود آورده اند، قابل استفاده هستند:

  1. دربارۀ پایان بازی که شروع کرده اید، فکر کنید. راه اندازی یک شرکت تازه کار، تفاوت بسیاری با راه اندازی یک استارت آپ دارد. اکثر سرمایه گذاران استارت آپ، تمایلی به مدیریت فرایند های تکراری، سهامداران حریص و گزارش های مقرراتی تمام نشدنی ندارند، هرچند که در صورت عدم آماده سازی بوسیلۀ راه حل های جایگزین، ممکن است عهده دار این مسئولیت ها شوند.
  2. مقصود و زمانبندی شخصی هدفمندی را برای خود در نظر بگیرید. اولین گام، واضح سازی اهداف شخصی و میراثی است که می خواهید از خود بجای بگذارید. خروج از یک استارت آپ به معنای رسیدن به آخر خط نیست، بلکه ممکن است آغاز مسیر بهتری باشد، مانند بشر دوستی بیل گیتز یا برنامۀ بعدی شما برای ایجاد تغییر در دنیا. برای باقی ماندن در مسیر هدف خود، دست کم باید یک مشاور خروج را برای خود پیدا کنید.
  3. معیار های ایمنی استارت آپ خود را مشخص کرده و از آنها استفاده کنید. سرمایه گذاران استارت آپ جدید، تمام معیار های اجرایی لازم را در ذهن خود نگه می دارند. تفکر دربارۀ اینکه خریدار و یا سهامگذار به دنبال چه چیزی جهت ارزیابی سلامت تجارت شما است، هرگز دیر نیست، چه شما قصد خروج داشته باشید، چه قصد خروج نداشته باشید. این تفکر، با ایجاد استراتژی و فرهنگی آغاز می شود که بدون شما نیز ادامه داشته باشد.
  4. قابلیت فروش و ارزش استارت آپ خود را تنظیم کنید. حتی اگر شما فاقد یک بورد یا مدیریت رسمی باشید، باید مشاوران مطمئنی را در اختیار بگیرید که بازخورد بی طرفانۀ منظمی در مورد مسائلی نظیر دیدگاه خارجی ارزیابی فعلی شرکت، قدرت و نقاط ضعف تیم و اصول مالی و اجرایی را در اختیار شما قرار دهد. شما باید با دقت نظرات مشاوران را شنیده و بر طبق آنها عمل کنید.
  5. با خریداران بالقوه، رابطه برقرار کنید. بهترین فروش ها یا خرید ها، آنهایی هستند که به صورت تدریجی انجام می شوند، یعنی خریدار از طریق روابط رسمی و غیر رسمی، با شما آشنا شده و سپس با شما همکاری می کند. در زندگی شخصی یا تجاری خود، منتظر حوادث بد نباشید و همیشه امیدوار باشید که خریدار ایده آل، به صورت معجزه آسایی ظاهر می شود. حواستان به گزینه های پرداختی و مسائل مالیاتی باشد.
  6. فرایند های تجاری خود را توسعه داده و مبنای مشتریان خود را کامل کنید. پایداری و ثبات شرکت خود را از طریق جریان های سوددهی چندگانه، مجموعۀ مشتریان و فرایند های تجاری ساده، ایمن کنید. یک برنامۀ انتقال در سطح خروج برای خود طراحی کرده و برنامه ای را ترتیب دهید تا استعداد های کلیدی درون تیم باقی بمانند. واکنش مشتریان و تأمین کننده های ارزشمند را در ازای هر نوع تغییر، پیش بینی کنید.
  7. یک نمایش و بانک داده ای مثبت را برای خود ایجاد کنید. قبل از هر فعالیت برنامه ریزی شده، شما می بایست داده های سخت را با یکدیگر ترکیب کنید، تا بدین صورت موجب پشتیبانی از کارایی پیش بینی شده، کارایی قبلی و همچنین قابلیت ثبات شرکت شوید. ارزش گذاری و قابلیت فروش شما بستگی به میزان اعتبار این فعالیت دارد. سعی کنید تا در این مرحله، حدود30 تا 60 درصد از وقت خود را صرف چیز دیگری بجز اجرای تجارت خود کنید.
  8. به جای انتظار برای یک فرصت، راه خود را به سمت جلو پیش ببرید. رسیدن به استارت آپ های بُرد- بُرد و انجام تراکنش های موفق با شرکت های عمومی، بیشتر از اینکه دستخوش یک اتفاق باشد، توسط کارفرما هدایت می شود. شما باد به صورت فعال، با افراد مناسب در ارتباط بوده، بهبود های لازم را شناسایی کرده و به تمام عوامل داخلی و خارجی که منجر به مؤفقیت می شوند، توجه کافی داشته باشید.

بر طبق بیانات دنیس، درصد باور نکردی از مالکین تجارت های کوچک یا متوسط، دارای برنامه یا استراتژی خروج نیستند، آنها را به حال خود رها کرده تا نابود شوند و تحت شرایطی قرار می گیرند که مطلوبیتی برای آنها ندارد. اگر شما جزء اکثر کارفرماهایی هستید که به دنبال یک زندگی غرور آفرین و سودمند پس از اتمام استارت آپ خود می گردید، پس وقت آن رسیده است که قدم هایی جدی را برای خروج از استارت آپ بردارید.

 

مترجم : آرش زمانی

منبع : Forbes

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ