اقتصاد اشفته و قیمت دلار استارتاپها و شرکتها را نابود خواهد کرد

همزمان با فیلتر شدن تلگرام که در کنار آن تغییرات اساسی برای تغییر زیرساخت اینترنت ایران نیاز بود بسیاری از شرکتها و استارتاپها به نوعی تلخی این موضوع را احساس کردند و در آینده و با روی کار آمدن پیام رسانهای جدید و در نهایت بکارگیری بلاک چین در تلگرام و مقابله دولت با آن اتفاقات عجیبتری رخ خواهد داد . برای مثال دولت برای ساعاتی تصمیم به اعمال محدودیتهای در پروتکل ssl نیز گرفت که باعث اختلال شدید در دو بازیگردان اصلی مارکت ایران یعنی بامیلو و دیجیکالا شد .

اعمال محدودیت در دیتاسنتر معتبر و معروف آلمانی Hetzner و دیتاسنترهای دیگری همچون ovh از دیگر مشکلاتی بود که استارتاپی ها آن را تجربه کردند .

در روزهای اخیر و مشاهده قیمت دلار و یورو در بازار آزاد هزینه متوسط سرورهای مورد نیاز استارتاپی ها از سال گذشته در همین زمان دو برابر شده است . یعنی متوسط هزینه یک سرور معمولی در شرکت هتزنر آلمان با مبلغ 100 یورو در حال حاضر باید با قیمتی نزدیک به 800 هزار تومان محاسبه شود که این افزایش هزینه ها سبب شده است بسیاری از هاستینگها و استارتاپها با مشکلات شدید و در نهایت با تعطیلی برخی شرکتها به کار خود خاتمه دهند .

در صورتی که در آینده و با حذف برجام با قیمتهای جدیدتری از یورو و دلار مواجه شویم برخی کسب و کارهای نوپا در نطفه نابود خواهند شد . البته این موضوع را نیز باید لحاظ کرد که صدها وب سایت و شبکه اجتماعی بر پایه تلگرام در روزهای گذشته با تعطیلی کامل در امد و خداحافظی با نیروی کار خود مواجه شدند .

 

 

 

ترک پاسخ