Jeff Bezos ( جف بزوس ) چگونه سرمایه ی خود را خرج می کند؟

مدیرعامل و موسس Amazon، Jeff Bezos، پس از خریداری[1] Whole Foods دلار توانست برای مدت کوتاهی بالاتر از موسس مایکروسافت، Bill Gates، با سود خالص 90.0 میلیارد ثروتمند ترین فرد جهان شود. البته این افتخار فقط برای چند ساعت برای او باقی ماند، چراکه ارزش سهام شرکت در روز پنج شنبه، بعد از کاهش گزارش های درآمد دچار نوسان شد. این گزارش ها نشان می داد که اوضاع شرکت تا آن حدی که تحلیل گران پیش بینی می کردند خوب نیست. بالاخره در پایان روز، سود خالص Bezos 89.8 میلیارد و سود خالص گیتس 90.8 میلیارد در [2]Bloomberg’s Billionaires Index برآورد شد. اما با توجه به رشد روز افزون آمازون و اصرار گیتس بر خرج کردن ثروت، مشخص است که بار دیگر Bezos در صدر لیست قرار خواهد گرفت. درواقع اگرچه سرمایه ی Bezos به سرعت در حال افزایش است، او در زمینه ی اقدامات خیرخواهانه از همکارش عقب می افتد.

همانطور که گیتس نشان داد، رهبران سرمایه داری می توانند نحوه ی مصرف ثروت را مشخص کنند. گیتس تلاش زیادی کرد تا این پیام را به بقیه برساند که مسئولیت این کار برعهده ی ثرومندترین افراد است. هم چنان که Bezos در حال آماده شدن برای کسب عنوان ثروتمندترین فرد جهان است، فشار ها بر او برای صرف خیرخواهانه ی ثروتش بیشتر شده است.

افرادی چون Gates و موسس فیسبوک، Mark Zuckerberg در صدر لیست «50 خیّر کشور » در نشریه ی Chronicle of Philanthropy[3] قرار گرفته اند درصورتیکه Bezos حتی یک بار هم در این لیست قرار نگرفته است. او حتی «تعهد برای کمک[4]» را امضا نکرده است؛ دستورالعملی که افراد بسیاری چون Warren Buffett، Michael Bloomberg، Gates، Zuckerberg و بسیاری دیگر، بواسطه ی آن متعهد به اختصاص نیمی از ثروت خود به اهداف خیرخواهانه شده اند. والدین او، Jackie Bezos و Mike، موسسه ی Bezos Family  را اداره می کنند. علیرغم حضور فرزندان از جمله Jeff در هیات مدیره، این بنیاد بیشتر با کمک سهام Jackie و Mike تامین مالی می شود.

هرچند که میلیاردرهایی چون Peter Thiel و Elon Musk ثروت خود را وارد سیاست کرده اند، Bezos از ثروت خود خیلی کم استفاده کرده است. او سرمایه خود را به کمیسیون فعالیت سیاسی دوحزبی Amazon اختصاص داد. و به طور مکرر از کمپین های سناتور دموکرات واشنگتن، Patty Murray، حمایت کرده است. در سال 2015 نیز از Jason Chaffetz، نماینده مجلس نمایندگان جمهوری خواه ، حمایت کرده است. در این انتخابات او Stephen Tyron، مدیر سابق رقیب دیرینه ی آمازون، Overstock.com را شکست داد.

نبود فعالیت های این چنینی باعث شده است تا تصور شود که Bezos هیچ انگیزه و قصدی برای اقدامات خیرخواهانه ندارد. چندی قبل در همین ماه، او از دنبال کنندگان[5] در توییتر پرسید که چگونه باید ثروت خود را خرج کند؟ او توییت کرد:«من می خواهم اقدامات خیرخواهانه در الان و اینجا به مردم کمک کند، در مدت کوتاه، با هدف رفع احتیاجات ضروری و اثرات پایدار.»

Stacy Palmer، سردبیر Chronicle of Philanthropy، می گوید: « همه هیجان زده شده اند. همه فکر می کنند این موضوع نشان دهنده ی این است که اقدامات خیرخواهانه ی او بیشتر خواهد شد. کمک های مالی او تا کنون، نسبت به ثروتش، کم بوده است. »

در ماه می، Bezos طی اقدامی خیرخواهانه و همچنین در راستای اهداف تجاری وی، یک میلیون دلار به کمیته ی گزارشگران آزادی مطبوعات[6] –اعطا نمود. او مالک واشنگتن پست نیز است. در مارس، خانواده او 35 میلیون دلار به موسسه تحقیقات سرطان Fred Hutchinson کمک کرد. همچنین مرکز نوآوری موزه تاریخ و صنعت سیاتل، 10 میلیون دلار کمک مالی از او دریافت نمود. مرکز آمازون اخیرا اقدام به ساخت پناهگاهی برای بی­خانمان ها در یکی از دفاتر جدید سیاتل کرده است. این پناهگاه «مریم مقدس» نامگذاری شده و حدود 1 میلیون دلار بودجه از بزوس دریافت کرده است. هرچند که بیشتر این کمک­ها به اداره ی مرکزی آمازون در سیاتل اهدا شده است. این ارقام در مقایسه با سرمایه­گذاری 45 میلیارد دلاری Zuckerberg و همسرش Priscilla Chan در پروژه ی Chan Zuckerberg یا اهدا 30 میلیارد دلاری گیتس به بنیاد گیتس ناچیز به نظر می­رسد.

درعوض، بزوس در فعالیت­های سودده به طور ویژه سرمایه گذاری کرده و برای به دست آوردن واشنگتن پست ،250 میلیون دلار هزینه کرد و جان دوباره­ای به آن داد. او همچنین موسسه­ هوافضا Blue origin را تاسیس نمود و اعلام کرد هدف این موسسه، تلاش برای نجات بشر از این سیاره ی در معرض خطر است.

تمامی این اقدامات و سرمایه­گذاری­های کلان در زمینه تحقیقات امری عادی است. Palmer می­گوید:« بسیاری از پول­هایی که در زمینه تحقیقات علمی مصرف می­شود نشان دهنده آن است که کمک­های بشردوستانه تنها راه حل مشکلات اجتماعی نیست. »

همچنین امکان دارد بسیاری از کمک­های بزوس به صورت ناشناس باشد هرچند که انجمن کمک­های بشردوستانه اصرار دارد که این کمک­ها فاش شود و بزوس بیشتر شناخته شود و بر این باور است که شهرت هم می­تواند به اندازه بخت و اقبال قدرتمند باشد.

Gabrielle Fitzgerald مدیر کل موسسه ی پانوراما، که 10 سال سابقه ی­ فعالیت در بنیاد گیتس دارد، اشاره می­کند که:«در صورتی که کمک­های بشردوستانه همراه با سخنرانی و شبکه ارتباطی باشد بسیار قدرتمندتر و جذاب­تر می شود.»

فیتزگرالد می­نویسد زمانی که گیتس تصمیم به ریشه­کنی فلج­اطفال گرفت، نه تنها خودش در این زمینه سرمایه­گذاری کرد بلکه از سایر خیرین مثل بلومبرگ و دولت­های خارجی نیز دعوت به همکاری کرد. و هنگامیکه در برنامه ی Ted Talk تعدادی پشه را در سالن آزاد کرد، شروع به سخنرانی در مورد مالاریا و کمبود بودجه برای مبارزه با آن کرد.

بله؛ اگر بزوس در روزی که کمپانی­اش سود بسیار زیادی را از ربع نقدینگی[7] دوم کسب کرده بود، لقب ثروتمندترین مرد را کسب می­کرد. تعریف و تمجید بسیار زیادی از او می­شد. هرچند که در انتهای روز هیچکدام ازین دو به دست نیامد. بعد از بسته­شدن بازار در روز پنجشنبه، آمازون اعلام کرد سهام 25 درصد رشد داشته و به 38 میلیارد دلار، که رکورد 37.18 ملیارد دلاری که وال استریت پیش­بینی کرده بود را شکست، رسیده است. این شرکت اعلام کرد که در سال 2017 به ازای هر سهم ربع دوم 40 سنت عایدش شده است که به میزان قابل توجهی از 1.42 دلاری که تحلیل گر­ها پیش­بینی کرده بودند، پایین­تر است که دلیل آن سرمایه گذاری کلانی است که آمازون در زمینه توسعه جهانی و محتوای فیلم­ها کرده است. (سهام، تجارت بعد از ساعت مقرر را کاهش داد و آمازون از این که بزوس را ثروتمندترین مرد جهان اعلام کند تا حدی خودداری کرد.)

با این وجود در گذشته شاهد آن بوده­ایم که استراتژی « رشد پیش از سوددهی » برای آمازون مثمر ثمر بوده است و در نتیجه احتمال اینکه آمازون در آینده­ای نه چندان دور، درامد زیادی از سرمایه­گذاری پیشین خود به دست بیاورد بالاست. و بزوس به طور رسمی، عنوان ثروتمندترین مرد جهان را از چنگ گیتس خارج سازد.

[1] فروشگاه زنجیره ای هول فودز

[2] شاخص میلیاردر بلومبرگ

[3] نشریه ی اقدامات خیریه

[4] giving pledge

[5] follower

[6] the Reporters Committee for F         reedom of the Press

[7] برای درک مفهوم ربع نقدینگی به آدرس زیر مراجعه نمایید: http://secret-of-success.blogsky.com/1392/12/29/post-55/%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%B4-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D9%88%D8%B3%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%A8%D8%B9-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C

 

منبع : Wired

 

ترک پاسخ