صفحات AMP جستجوی گوگل، اکنون دوبرابر سریع تر هستند

در کنفرانس I/O 2017  توسعه دهندگان، گوگل اعلام کرد که صفحات موبایل با بارگذاری سریع[1] (AMP) (که از جست و جوی گوگل در دسترس هستند)، اکنون دوبرابر سریع تر شده اند.

گوگل، اولین بار در اکتبر 2015، از پروژه باز AMP پرده برداری کرد. از آن زمان، این شرکت تلاش زیادی کرده است تا ویژگی های جدیدی را به آن بیفزاید و AMP را نه تنها برای محصولات خود، بلکه برای وب سایت های دیگر نیز، به کار بگیرد. جست و جوی گوگل، پشتیبانی از AMP را در سپتامبر سال 2016 راه اندازی کرد. هشت ماه بعد، گوگل زمان لازم برای ارائه محتوا در AMP را به نصف کاهش داد. این شرکت، توضیح داد که چگونه این کار به وسیله چندین بهینه سازی اصلی انجام شده برای AMP گوگل، امکان پذیر شده است. این کار شامل تحویل اجزای AMP از سمت سرور و کاهش استفاده از پهنای باند تصاویر تا 50 درصد بدون تاثیر بر کیفیت درک شده، بود.

الگوریتم فشرده سازی بروتلی[2] نیز در این مسیر کمک کننده بود، که کاهش 10 درصد اضافه تری اندازه سند در مرورگرهای پشتیبانی کننده را امکان پذیر می ساخت. گوگل، بروتلی را در سپتامبر 2015 به منبع باز تبدیل کرد و این را جایگزینی برای الگوریتم زوپفلی[3]، معرفی کرد.

گوگل هم چنین اعلام کرد که بسترها و وب سایتهای جدیدی، به سیستم AMP پیوسته اند. در حال حاضر بیش از 2 میلیارد صفحه AMP و 900000 دامنه با AMP تحت وب، وجود دارند. مثلا در حوزه جستجو، گوگل تنها جستجوگر پشتیبان کننده از AMP نمی باشد: Bing، Baidu، Sogou و Yahoo ژاپن، همه دارای این قابلیت می باشند.

بزرگترین شبکه اجتماعی چین، Tencent Qzone، و سومین بزرگترین آنها، Weibo، صفحات AMP را اتخاذ کرده اند. تامبلر[4] اعلام کرد که 340 میلیون بلاگ را با 500000 دامنه  در AMP،  از این هفته منتشر می کند. توئیتر[5] نیز از نرم افزار موبایلی جدید تحت وب خود به صفحات AMP وصل می شود و پشتیبانی AMP را در نرم افزارهای iOS و اندروید خود خواهد آورد.

زالاندو[6]، نیز وارد عمل شده است، AMP را برای250000 صفحات محصول خود اجرا می کند، و eBay، درحال برنامه ریزی برای استفاده از AMP در تمام صفحات محصولاتش است.

به طور خلاصه، گوگل توانسته است به پیشبرد AMP کمک کند. هفته آینده، این شرکت، نقشه مسیر پروژه ،AMP برای سه ماهه پیش رو را ارائه می دهد.

[1] Accelerated Mobile Pages

[2]  Brotli

[3] Zopfli

[4] Tumblr

[5] Twitter

[6] Zalando

 

ترک پاسخ