کوتاه کننده لینک fi9.ir

مستر فایل | قالب و پلاگین وردپرس

کارت ویزیت لایه باز


فقر دانش اولین کاستی استارت آپها و شتابدهنده های ایرانیست

 • با مهدی شمس
 • جمعه , ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

با رفع برخی تحریم ها و حضور گسترده تر سرمایه گذارهای استارت آپی اروپایی در کشورمان ، ضمن گسترش موقعیت های بیشتر برای دریافت سرمایه هوشمند از سرمایه گذاران خارجی با مبالغ بیشتر و درصد مالکیت کمتر و با نگاهی به رویدادهای ایرانی استارت آپ در ایران مانند Pirate Summit و رویداد روز گذشته SSW تهران که گزارش آن در سایت ایران استارت آپ می باشد و همچنین بررسی برخی رویدادهای کاملا فارسی   دیگر ، عدم تسلط نسبی برخی تیم ها و حتی داوران ایرانی این همایش ها به زبان انگلیسی و عدم توانایی پاسخ به سوالات مرسوم استارت آپهایی که حتی در شتابدهنده ها حضور داشته اند و داورانی که به مباحث فنی پرسش از استارت آپها هیچ تسلطی نداشته و سودای راه اندازی شتاب دهنده دارند نشان دهنده فقر علمی شدید و قابل تامل در کشور است. جدای از تعاریف استارت آپ و شرایط یک تیم برای راه اندازی استارت آپ یا حتی شتابدهنده در ایران ملزوماتی نیاز است که متاسفانه در کشور ما نادیده گرفته شده اند .

حداقل نیاز یک استارت آپ در  کشور ما ، که در روزها و ماههای اولیه جذب سرمایه به سر می برد تسلط به برخی مفاهیم استارت آپی ، مطالعه حداقلی کتابهای مناسبی که در ایران به چاپ رسیده اند و تسلط کامل یکی از اعضای استارت آپ به زبان انگلیسی می باشد . متاسفانه در اکثریت همایش ها این کاستی ها ضمن پایین آوردن درجه اعتبار یک استارت آپ به چهره جهانی تمامی استارت آپهای ایرانی ضربه خواهد زد .

از طرفی با نگاه به داوران ایرانی برخی شتابدهند های ایرانی در مراسم های مختلف و ضعف آنها در موضوعات بالا و سایر مفاهیمی از این دست وجهه اعتبار علمی کشور نیز زیر سوال خواهد رفت . نگاهی به رشد روز افزون افزایش تعداد شتابدهنده های ایرانی و عدم موفقیت استارت آپهای آنها این پرسش را در مقابل ما قرار می دهد که آیا بهتر نیست پیش از راه اندازی یک شتابدهنده با تسهیلات داخلی در ابتدا فقر علمی مجموعه خود پوشش دهیم ! و سپس از مجموعه امکانات دولتی و دانشگاهی برای راه اندازی یک شتابدهنده استارت آپ استفاده نماییم ؟

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 Comment Already

 1. سلام
  خوب بود این راه های افزایش معلومات رو هم می گفتید
  مثلا کدوم کتاب یا کدوم سایت یا استاد یا دانشگاه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 3 =